Като неправителствена организация, насочена към младежки дейности, стремежът за подобряване на меките умения на младежи на различни възраст и разнообразен профил е водеща задача за един нормален работен ден.
Работата с млади хора ни направи по-чувствителни към техните нужди. И не поради естеството на длъжностната ни характеристика, а защото много добре знаем какво е да си неуверен в себе си, да не си сигурен в уменията си да общуваш с връстниците си, с бъдещи работодатели или с професионалния си екип.
В желанието си да спомогнем за тази несигурност и да отговорим на нуждите на младите хора във връзка с техните лични умения и професионално развитие, създадохме анкета, с чиято помощ да проучим необходимостта и нагласите на младежите и на тази база да подготовим бъдещите си обучения. Тяхната цел ще бъде да отговарят именно на идентифицираните липси.
Благодарение на активността на 180 души, които в рамките на 2 месеца участваха в нашата анкета, представяме резултатите от нея.
Демографски „портрет“ на изследваните лица – в проучването участваха 180 души на възраст от 16 до 36 години. Жените са значително по-голям брой от мъжете – 73.1 % .
Както се вижда от фигурата, доминиращ процент от анкетираните са със завършено средно образование (37,6%), последвани от магистрите 25,3%.
От тях 36 % работят, 24,7% са студенти, а 18,5% успяват да съчетаят ученето с работата.
Интересен е и професионалният опит на участвалите в анкетата, който се вижда от фигурата долу.
Голяма част от анкетираните споделят, че им липсват практически умения – такива, които да им помогнат по-лесно да се справят с живота. Липсва им умението да боравят с личните си финанси, да комуникират, да се сработват с връстниците си, да реагират адекватно на интервю за работа, в професионална обстановка и сред колегите си.
76, 3% смятат, че имат нужда от допълнително кариерно ориентиране, породено от недостатъчна информация относно възможности за стаж, работа и обучения. 23,7 от анкетираните защитават мнението, че от тях зависи да бъдат проактивни и да намират сами необходимата информация, особено в ерата на модерните технологии и достъпа до интернет.
Именно 41,9 % посочват интернет и самостоятелното учене като най – използван метод за развиване на допълнителни умения, последвани от 27,9%, за които доброволчеството има тази роля. 18% посочват студентските стажове, а 12,8 – студентска практика в чужбина и специализирани обучения за същата цел.
Най-голям процент от анкетираните са посочили, че темата, по която имат най – голяма необходимост да усъвършенстват уменията си са финансовите умения и компетенции, следвани от умения за комуникация, лидерски умения и умения за работа в екип.
В периода септември 2016 до септември 2017 Фондация „СМАРТ“ ще проведе серия от обучения по онези теми, по които проучването сочи, че младите хора имат най – голяма нужда от усъвършенстване. Със серията обучения си поставяме целта да отговорим до най – голяма степен на идентифицираните нужди и да спомогнем за развиването на именно онези умения и компетенции, които младежите смятат, че им липсват.
Очаквайте съвсем скоро информация за първото ни обучение, което ще се проведе в края на месец септември. То ще бъде само началото на една година, изпълнена с ентусиазъм, заложени и постигнати цели и най – вече – на развитие.